هایفوتراپی صورت چیست؟

هایفوتراپی صورت چیست؟

در ریشه یابی لغت هایفوتراپی می‌توان گفت که این کلمه از HIFO می‌آید. HIFO مخفف عبارت High-intensity Focused Ultrasound  است که به معنای «امواج فرا صوت متمرکز با شدت بالا» می‌باشد.

در واقع می‌توان هایفو را همان فرایند سونوگرافی به صورت متمرکز ولی با شدت بالاتر دانست. این فرایند کاملاً یک روش غیر تهاجمی در پزشکی به شمار می‌رود که با استفاده از امواج فرا صوت به صورت متمرکز و با شدت بالا بافت‌های خاصی در بدن را مورد هدف قرار داده و به دنبال اهداف درمانی خاصی می‌باشد. خاصیت این امواج اولتراسانوند بدین گونه است که بر روی بافت خاصی به صورت یک نقطه کانونی متمرکز می‌شوند و به پزشکان این اجازه را می‌دهند تا بدون آسیب رساندن به سایر بافت‌های بدن، در نقطه مورد نظر اهداف درمانی و پزشکی خود را دنبال کنند.

هایفوتراپی در ابتدا برای درمان تومورهای سرطانی مورد استفاده قرار گرفت. از امواج هایفو که موجب تحریک مکانیسم‌های شیمیایی و همچنین مکانیسم های حرارتی می‌گردد به منظور افزایش گردش خون و مایع لنفی استفاده شده و با از بین بردن سلول‌های بافتی در نقطه مورد نظر به مناطقی که دچار آسیب های تومورهای سرطانی شده بودند حمله کرده و برای از بین بردن این تومورها تاثیرگذار می باشند. از آن جایی که امواج اولتراسوند کاملاً بدون ضرر و آسیب هستند، به منظور درمان برخی از سرطان‌ها مانند سرطان پروستات مورد استفاده گسترده‌ای قرار می‌گیرند. برای اولین بار از فرایند هایفوتراپی برای زیبایی و جوان سازی پوست در سال ۲۰۰۸ میلادی مورد استفاده قرار گرفت. در این سال از هایفوتراپی به منظور رفع افتادگی و شل شدگی پوست و همچنین جوان سازی و سفت کردن پوست به روش کاملاً غیر تهاجمی مورد استفاده قرار گرفت. هایفوتراپی در ناحیه‌ای از پوست که دچار شل شدگی و افتادگی شده است، با بهره‌گیری از انرژی امواج اولتراسوند به صورت متمرکز، دمای بافت‌های مورد نظر افزایش یافته و موجب سفت شدگی و انقباض پوست در آن ناحیه می‌شود. استفاده از هایفوتراپی برای جوان سازی پوست روشی کاملاً ایمن است که بسیار مورد توجه مراجعین قرار گرفته است و دارای دوره زمانی بهبود کوتاهی می‌باشد.

هایفوتراپی صورت

تاریخچه استفاده از هایفوتراپی برای انجام فرایند زیبایی و جوان سازی پوست

همان طور که پیشتر نیز اشاره شد برای اولین بار در سال ۲۰۰۸ میلادی از هایفوتراپی برای اهداف زیبایی و جوان سازی پوست مورد استفاده قرار گرفت. نتایج این فرایند و پژوهش‌های صورت گرفته بر روی آن پس از یک سال به تایید سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا رسید و کاربرد هایفوتراپی در زیبایی و جوان سازی پوست به صورت رسمی مورد تایید قرار گرفت.

در ادامه پژوهش‌ها برای تاثیر هایفوتراپی بر زیبایی و جوان سازی پوست، در سال ۲۰۱۸ میلادی یک پژوهش با ۲۳۱ مورد انجام فرایند هایفوتراپی در دستور کار قرار گرفت و در نهایت مشخص شد که انجام هایفوتراپی برای فرایند زیبایی، جوان سازی پوست و کاهش سلولیت‌های پوستی تاثیرگذار است. در طی این تحقیق و پژوهش علاوه بر تاثیرگذار بودن و کاربردی بودن هایفوتراپی برای زیبایی و سفت شدن پوست بدن، امن بودن و بدون خطر بودن این روش نیز مورد تایید قرار گرفت. در کشور کره نیز تحقیقاتی که بر روی هایفوتراپی صورت گرفت و نشان داد که این فرایند به منظور زیباسازی و رفع چین و چروک‌های اطراف دهان، فک و گونه‌ها تاثیرگذار است. افرادی که مورد هایفوتراپی قرار گرفته بودند، پس از سه ماه یا شش ماه پس از این فرآیند، تغییرات محسوسی در ظاهر و جوان سازی پوست صورتشان احساس می‌شد.

تحقیقات دیگری نیز بر روی ۷۳ زن و دو مرد که متقاضی فرایند هایفوتراپی بودند صورت گرفت. پس از ۱۲ هفته از انجام‌ هایفوتراپی خاصیت ارتجاعی پوست در نواحی تحت درمان به طرز چشمگیری افزایش یافته بود و میزان رضایت متخصصین زیبایی از این عمل ۸۰ درصد و میزان رضایت مراجعین نیز ۷۸ درصد برآورد شده بود.

هایفو تراپی صورت

در نواحی مختلفی از صورت از هایفو تراپی به منظور جوان سازی پوست و انجام زیبایی استفاده می‌شود. از جمله این نواحی می‌توان به خطوط لبخند و دور لب‌ها، خطوط اخم و دور چشم‌ها، نواحی پوست گردن و رفع غبغب اشاره کرد. نکته حائز اهمیت که باید به آن اشاره کرد ایمن بودن و بی‌خطر بودن امواج فرا صوت است. در تمامی این پژوهش‌ها و تحقیقاتی که بر روی هایفوتراپی صورت گرفت، مشخص شد که امواج فرا صوت با شدت بالا و به صورت متمرکز به لایه درونی و مشخصی از ناحیه پوست که مورد درمان قرار گرفته تابیده می‌شود و با افزایش حرارت آن لایه خاص تحریک بافت‌ها، عملیات کلاژن‌سازی با شدت بیشتری آغاز شده و با افزایش فرایند خون رسانی، سلول‌های پوستی جوان سازی شده و عملیات زیبایی و جایگزینی سلول‌های جدید به صورت کاملاً غیر تهاجمی انجام می‌شود. هایفو تراپی یک روش کاملاً بدون درد و عوارض جانبی است و نیازی به ریکاوری یا دوره نقاهت ندارد. این روش که به منظور جوان سازی، سفت کردن و از بین بردن چین و چروک و بهبود انعطاف پذیری پوست صورت می‌گیرد، جایگزین بسیار مناسبی برای جراحی لیفت صورت است که نیازی به بی هوش کردن، برش پوست یا بخیه زدن و سایر عوارض عمل جراحی زیبایی نخواهد داشت. فقط باید این نکته را مورد توجه قرار دهید که هایفوتراپی یک فرایند موقت است و نیاز به تجدید و تکرار شدن دارد.

هایفوتراپی نواحی مختلف صورت

همانطور که اشاره شد هایفوتراپی روشی محبوب و پر استفاده است که بسیاری از افراد به منظور جایگزینی برای جراحی زیبایی مورد استفاده قرار می‌دهند. در این روش که کاملاً ایمن و غیر تهاجمی است پوست صورت و نواحی مختلف گردن مورد هدف قرار گرفته و فرایند زیبایی، جوان سازی و ارتقای خاصیت ارتجاعی پوست صورت می‌گیرد. بسیاری از افراد هایفوتراپی را به انجام جراحی‌های زیبایی ترجیح می‌دهند. یکی از عواملی که موجب ایجاد چین و چروک در نواحی مختلف صورت و گردن می‌شود، افزایش سن است. با افزایش سن افراد، تولید کلاژن در پوست آن ها دچار کاهش می‌شود و از آن جایی که کلاژن سازی عامل اصلی جوان سازی و طراوت پوست است، کاهش تولید آن موجب ایجاد افتادگی پوست و ظاهر شدن چین و چروک در نواحی مختلف بدن خصوصاً پوست صورت و گردن می‌شود. با هایفوتراپی می‌توان فرایند تولید کلاژن را بهبود بخشید و کاهش چین و چروک و افتادگی پوست در نواحی مختلف صورت و گردن را به روشی ساده و غیر تهاجمی انجام داد. در هایفو تراپی امواج اولتراسوند یا فرا صوت به لایه پوست مورد هدف نفوذ می‌کنند و به بافت‌های عمیق پوست گرما انتقال پیدا می‌کند. با این فرایند، بافت پوستی مورد هدف تحریک شده و سلول‌های آسیب دیده مجدداً مورد بازسازی قرار می‌گیرند و فرایند کلاژن‌سازی با قدرت بیشتری انجام می‌شود. هایفو تراپی یکی از بهترین شیوه‌ها برای زیباسازی پوست و جوان سازی آن می‌باشد و می‌توانند افتادگی و چین و چروک پوستی را به خوبی رفع نماید. از هایفو تراپی برای زیباسازی و جوان سازی پوست در تمامی بخش‌ های صورت و گردن مورد استفاده قرار می‌گیرد و نتایج آن برای لیفت کردن بخش‌های مورد نظر بسیار کاربردی و مناسب است.

مزیت‌های هایفو تراپی برای زیبایی و جوان سازی پوست صورت

انجام عملیات هایفوتراپی برای زیبایی و جوان سازی پوست مزایا و مزیت‌های متعددی را به همراه دارد. در ادامه این نوشتار به بررسی مزیت‌های هایفوتراپی می‌پردازیم:

ماندگاری بالا

یکی از مزیت‌های هایفوتراپی ماندگاری بالا و تاثیرگذاری محسوس این روش بر روی زیباسازی و جوان سازی پوست می‌باشد. با هایفو تراپی سلول‌های آسیب دیده با سلول‌های جدید جایگزین می‌شوند و عملیات کلاژن‌سازی پوست با شدت بیشتری انجام می‌شود. این عوامل موجب می‌شود تا ماندگاری هایفوتراپی بر روی زیباسازی پوست افزایش یافته و اهداف جوان سازی پوست به بهترین شکل و به صورت غیر تهاجمی محقق گردد.

استفاده از هایفو تراپی در نواحی مختلف صورت و گردن

یکی از مزیت‌های روش هایفوتراپی برای زیبایی و جوان سازی پوست استفاده از آن در تمامی نواحی و بخش‌های مختلف صورت و گردن است. بهره گیری از هایفوتراپی محدودیتی ندارد و برای رفع افتادگی پوست و چین و چروک در تمامی نواحی پوست صورت و گردن می‌توان از آن بهره برد. از جمله این نواحی، پوست اطراف لب‌ها، اطراف چشم‌ها، بینی، چانه، پیشانی، گونه‌ها و سایر بخش های صورت و گردن می‌باشد.

ایمن و غیر تهاجمی بودن روش هایفوتراپی

تحقیقات و پژوهش‌هایی که بر روی روش هایفوتراپی برای زیبایی و جوان سازی پوست صورت گرفته شان می‌دهد که این روش کاملاً ایمن و غیر تهاجمی است و عوارضی برای انسان ایجاد نمی‌کند. در حالی که در جراحی زیبایی پوست، انجام بی هوشی، برش پوست و بخیه زدن آن و سایر اقداماتی که برای لیفت پوست صورت انجام می‌شود، عوارض جانبی به دنبال دارد که گاه تا آخر عمر همراه افراد باقی می‌ماند.

بهبود سریع و دوره نقاهت بسیار کوتاه

برخلاف جراحی زیبایی، روش هایفو تراپی به سرعت با بهبود همراه است و دوره نقاهت بسیار کوتاهی دارد. گاه ممکن است تغییر رنگ و کبودی‌هایی در نواحی پوستی که هایفوتراپی صورت گرفته است، مشاهده شود که پس از چند روز کاملاً بهبود یافته و اثرات آن از بین می‌رود.

تکرار هایفو تراپی به منظور اثرات بیشتر آن

با نظر پزشک معالج می‌توان در دوره‌های زمانی خاص و مشخص، هایفوتراپی را تکرار کرد. این دوره‌های زمانی توسط پزشک متخصص تعیین می‌شود و گاه ممکن است ۶ ماهه یا یک ساله باشد. با انجام مجدد هایفوتراپی می‌توان اثرات جوان سازی و سفت شدگی پوست را مجدداً تقویت کرد و شادابی و زیبایی را برای پوست به ارمغان آورد.

هایفوتراپی روشی کاملاً بدون درد

استفاده از هایفوتراپی برای زیبایی و جوان سازی پوست یک روش کاملاً بدون درد است. یکی از مزیت‌های هایفو تراپی بدون درد بودن این فرایند است که به خوبی توسط مراجعین مختلف با سنین گوناگون مورد تحمل قرار می‌گیرد و مورد رضایت آنان می‌باشد. در واقع برای هایفوتراپی صورت به هیچ گونه انجام بی هوشی نیازی نیست.

کاربرد هایفوتراپی برای نواحی مختلف پوست صورت

یکی از مزیت‌های هایفوتراپی استفاده آن برای جوان سازی پوست در نواحی مختلف صورت و گردن می‌باشد که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم:

هایفوتراپی اطراف چشم‌ها

یکی از نواحی پوستی صورت که بسیار حساس می باشد، پوست اطراف چشم‌ها می‌باشد. با افزایش سن ممکن است پوست اطراف چشم دچار آسیب‌هایی شود. از جمله این آسیب ها افتادگی پشت پلک، افتادگی ابرو، چین و چروک و خطوط کنار چشم و گودی و تیرگی ناحیه زیر چشم و ایجاد پف چشم می باشد. با توجه به حساسیت پوستی در این ناحیه استفاده از روش‌های تهاجمی و جراحی زیبایی خطراتی به همراه خواهد داشت. استفاده از روش هایفوتراپی برای نواحی دور چشم کاملاً بدون خطر غیر تهاجمی ایمن و کاربردی است می‌تواند چین و چروک، تیرگی و گودی دور چشم، افتادگی پلک و ابرو را تا حدود زیادی بهبود بخشد. هایفو تراپی در نواحی دور چشم موجب افزایش کلاژن سازی پوست و در نتیجه کشیدگی و ارتقا خاصیت ارتجاعی پوست می‌شود. این فرایند می‌تواند رنگ پوست در نواحی دور چشم خصوصاً تیرگی زیر چشم را روشن‌تر نموده و با افزایش جریان خون و گشوده شدن عروق، گودی زیر چشم نیز تا حدود زیادی مرتفع گردد. هایفوتراپی در سفت شدن و رفع افتادگی پلک ها و ابروها نیز موثر است و می‌تواند خطوط و چروک پوست اطراف چشم را تا حدود زیادی کاهش دهد.

هایفو تراپی در کاهش پف چشم موثر است و به انتخاب اول بسیاری از متخصصان زیبایی برای مقابله با این آسیب پوستی مبدل شده است. با هایفو تراپی می‌توان افزایش کلاژن سازی و تقویت ساختار پوست در نواحی چشمی را به وجود آورد و به درمان پف چشم پرداخت. هایفو تراپی امواج فرا صوت را به روش ایمن و بدون خطر تا ۴ لایه پوستی نفوذ می‌دهد و افزایش کلاژن‌سازی در این نواحی را موجب می‌شود.

هایفوتراپی پوست پیشانی

با استفاده از هایفوتراپی در نواحی پوست پیشانی می‌توان عملکرد بافت‌های پیشانی و ماهیچه‌ها را تا حدود زیادی بهبود بخشید. علاوه بر رفع خطوط و چروک در پوست پیشانی، از روش هایفوتراپی می‌توان به منظور کاهش التهاب و درد و درمان برخی از بیماری‌ها مانند میگرن، سردرد و گردن درد استفاده نمود.

هایفوتراپی بینی

گاهی اوقات پوست نواحی اطراف بینی خصوصاً بین بینی و لب یا ناحیه بین بینی و ابرو به دلیل افزایش سن چاقی یا لاغری شدید و یا تاثیرات محیطی دچار آسیب‌های پوستی می‌شود. با استفاده از روش هایفو تراپی و تمرکز امواج فرا صوت بر نواحی پوست اطراف بینی توان این آسیب‌ها را برطرف نموده و پوست را کشیده تر و سفت‌تر نمود. با استفاده از هایفو تراپی و بدون جراحی و لیفت، می‌توان پوست اطراف بینی و همچنین فرم بینی را بهبود بخشید.

هایفوتراپی غبغب

به افتادگی پوست در نواحی زیر چانه و فک پایینی غبغب گفته می‌شود. به دلیل بالا رفتن سن پوست زیر چانه و زیر فک پایینی با کاهش تولید کلاژن ضعیف و نازک شده و خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد. به همین دلیل پوسته نواحی شل و آویزان شده و غبغب در افراد شکل می‌گیرد. با استفاده از هایفوتراپی می‌توان فرایند کلاژن‌سازی پوست در نواحی غبغب را افزایش داد و منجر به سفت شدن، افزایش کشیدگی و کاهش غبغب گردید. البته میزان افتادگی پوست در نواحی زیر چانه و فک پایینی و ایجاد غبغب به برخی عوامل نیز بستگی دارد. به عنوان مثال برخی افراد دارای پوست ضخیم و کلفت تری هستند و افزایش سن در آن ها باعث نمی شود تا غبغب در آن ها شکل بگیرد. یا برخی افراد دارای بافت چربی بیشتری در ناحیه زیر چانه و فک پایینی هستند و ایجاد غبغب در آن ها بسیار محسوس نیستو برخی افراد نیز به دلایل ژنتیکی دچار بروز شل شدگی و افتادگی پوست در زیر چانه و فک پایینی نشده و در نتیجه دچار بروز غبغب نمی شوند. پس در می یابیم برخی عوامل در میزان افتادگی پوست و شل شدگی و ایجاد چین و چروک در پوست تاثیر گذار بوده و افزایش سن تنها یکی از عوامل این موضوع است. میزان افتادگی و شل شدگی پوست نیز در افراد مختلفی که دچار غبغب شده اند متفاوت بوده و با یکدیگر یکسان نیستند. هایفوتراپی می تواند به خوبی امواج فراصوت با شدت بالا را به لایه های درونی پوست نفوذ داده و با تمرکز آن بر روی بافتی که دچار آسیب سلولی شده، تحریک بافت سلولی را موجب شود و با افزایش کلاژن سازی، بهبود جریان خون رسانی و جایگزین شدن سلول های جدید با سلول های آسیب دیده، میزان سفتی و کشیدگی پوست افزایش یافته و بر خاصیت ارتجاعی پوست در نواحی زیر چانه و فک پایینی افزایش یابد. این فرآیند می تواند میزان غبغب را کاهش داده و پوست این نواحی را بهبود بخشد. با توجه به شدت غبغب و همچنین میزان تاثیرگذاری هایفوتراپی بر آن می توان در مراحل دیگری نیز هایفوتراپی این ناحیه پوستی را جدید کرد.

در مجموع هایفوتراپی روشی ایمن، غیر تهاجمی و بدون عوارض برای جوان سازی و زیبایی پوست صورت به شمار می رود. با انجام هایفوتراپی برای زیبایی و جوان سازی پوست از عوارض عمل جراجی زیبایی و لیفت پوست صورت و عوارض بی هوشی، برش و بخیه پوست و سایر آسیب هایی که ممکن است بر پوست صورت وارد آید، جلوگیری شده و با خیالی آسوده می توان فرآیند زیبایی پوست صورت را انجام داد. پس از تایید هایفوتراپی برای زیبایی و جوان سازی پوست این روش بسیار مورد استفاده قرار گرفت و محبوب شد. در فرآیند هایفو تراپی علاوه بر میزان تخصص پزشک معالج، نوع دستگاه هابفو نیز اهمیت جدی دارد. دستگاه هایفو شرکت دانش بنیان و علم محور ناریاتک از جمله دستگاه هایی است که با تخصص بالای متخصصان و دانشمندان این مرز و بوم ساخته شده و عملکرد درخشانی در زیبایی و جوان سازی پوست را به ثبت رسانده است. میزان رضایت بالای متخصصان زیبایی و خصوصا مراجعانی که با استفاده از دستگاه هایفوتراپی شرکت دانش بنیان ناریاتک مورد معالجه قرار گرفته اند، گویای این حقیقت است. شرکت دانش بنیان ناریاتک قدم بزرگی در راه تامین دستگاه های پزشکی زیبایی برداشته و علاوه بر دستگاه هایفو، دستگاه کربوکسی، دستگاه آر اف فرکشنال، دستگاه پلاسما و همچنین صندلی مگنت تراپی را به تولید رسانده و روانه بازار نموده است. شرکت ناریاتک در رقابت با شرکت های خارجی معتبر این دستگاه های پزشکی را با دقت و کیفیت بالایی مطابق با استاندارد روز دنیا تولید نموده و به جامعه پزشکی ارائه نموده است.

 

سوالات متداول

آیا در روش هایفوتراپی از سوزن زدن به پوست استفاده می‌شود؟

در روش هایفوتراپی از هیچگونه سوزنی استفاده نمی‌شود و تنها امواج فراصوت به لایه پوستی مورد نظر ارسال می‌شود. در واقع روش هایفوتراپی به نوعی شبیه به فرآیند سونوگرافی می‌باشد.

در چند جلسه باید به هایفوتراپی پرداخت؟

تعداد جلسات هایفو تراپی و عوامل نظیر نوع پوست فرد مراجعه کننده، میزان آسیب‌ها و چین و چروک و افتادگی پوست و سن افراد بستگی دارد و بر اساس آن ها پزشک متخصص تصمیم می‌گیرد که فرد مراجعه کننده در چند جلسه هایفو تراپی را انجام دهد.

آیا هایفوتراپی صورت با درد همراه است؟

هایفو تراپی سرعت هیچ گونه درد جدی ایجاد نمی‌کند و کاملاً توسط افراد مراجعه کننده قابل تحمل بوده و با رضایت آنان همراه است.

آیا هایفوتراپی صورت با عوارض همراه است؟

هایفو تراپی صورت برای زیبایی و جوان سازی پوست، روشی کاملاً غیر تهاجمی، کم خطر و بدون عوارض جانبی می‌باشد. تنها ممکن است در نواحی پوست که هایفوتراپی انجام شده است کمی التهاب و قرمزی و یا در برخی مواقع بسیار محدود، کبودی پوست مشاهده شود. این اثرات پس از چند روز به طور کامل از بین می‌رود و هیچگونه عوارضی بر جای نمی‌گذارد.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای ضروری با * علامت زده شده‌اند